Spor Yapmadan Önce Nasıl Beslenmeli?

Spora başlamadan önceki beslenme nasıl olmalıdır? İşte beslenme için öneriler.

0 453

Spor yapmadan önce hem vücut direncinin oluşması hem de açlık hissinin ortadan kaldırılması için beslenme büyük önem taşıyor. Spor öncesinde beslenme için belirli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Spor Öncesinde Beslenme Tavsiyeleri

Spor öncesinde beslenme önerileri arasında öncelikle enerji alımının kontrollü bir şekilde ayarlanması öne çıkıyor. Spor esnasında vücut çok yüksek enerji tükettiği için spor esnasında halsizlik yaşamamak adına bu enerji miktarının doğru ayarlanması gerekmektedir. Örneğin sabahları spor yapan birisiyseniz güne yüksek lif ve enerji içeren besinler ile başlayabilirsiniz.

Yulaf ezmesi hem doyurucu hem de enerji veren yapısı ile ideal bir sabah gıdasıdır. Yulaf ezmesinin içine birkaç parça kuru üzüm, muz gibi meyveler de eklemeniz halinde spor esnasında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi elde edebilirsiniz. Ayrıca bu türden bir beslenme kilo almanızın da önüne geçer.

Spor sonrasında ise dengeli ve yağ oranı düşük olan yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Bu bakımdan süt ve süt ürünleri başta olmak üzere haşlanmış tavuk gibi öğünler hem kilo almanızı engeller, hem de sporun sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.