Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Bitki dünyasının vazgeçilmelerinden olan Meyan Kökü nedir ve ne işe yarar? Meyan Kökü nasıl kullanılır ve nelere etki eder?

0 609

Meyan kökü bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Bunun yanında ise ses kısıklığına da son derece iyi gelmektedir. Ayrıca balgam sökülmesi, öksürük gibi en çok sigara içenlerde görülen rahatsızlıklarda da meyan kökü oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Hastalıklarda da kullanılmakta olan meyan kökünün öksürük ve balgam sökülmesine iyi gelmesinin yanında ateş düşürücü ve ağrıları azaltıcı etkisi de bulunmaktadır.

Meyan kökü kronik rahatsızlık kabızda da kramp çözücü etkisi ile kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca karaciğer siroz hastalığında da oldukça etkilidir.

Meyan Kökü Nedir?

Meyan kökü baklagillerden olmak ile beraber ırmak kenarları ve sulak yerlerde yetişmektedir. Boyu 50 ile 150 santim arasında olurken boyu 200 santim olan meyan kökleri de bulunmaktadır. Yaprakları ve meyveleri bulunan meyan kökünün meyveleri esmerimsi kırmızı bir renge sahiptir.

Meyan Şerbeti Nedir?

Kullanıldığı neredeyse her bölgede farklı bir isimle bilinmekte olan meyan şerbeti hemen hemen herkesin aşina olduğu bir bitkidir. Tıbbi açıdan ilaç sanayinde de kullanılan bu ürün evlerimizde de yaygın bir şekilde bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.