Hepatit B Nedir, Tanı Nasıl Konur?

Hepatit B hastalığı nedir? Hepatit B tanısını konması ve tedavisi hakkında bilgiler!

0 320

Hepatit B hastalığı tüm dünyada hâlâ yaygın olarak karşılaşılan bir hastalık olmaktadır. Yaygın olarak karaciğer iltihabı olarak da bilinir. Özellikle kan yoluyla bulaştığı için çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Hepatit B Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Neler?

Hepatit B tanımı itibariyle son derece tehlikeli bir hastalıktır. Kan yoluyla bulaşır ve belirtileri hemen ortaya çıkmayabilir. Bazı durumlarda yıllar sonra Hepatit B oluşabilmektedir.

Genel olarak gözlerde sarılık, yorgunluk, eklem ağrıları, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtiler göstermektedir.

Ancak Hepatit B belirtileri için bu durumların sürekli bir hale dönüşmesi gerekir, tekil ya da istisnai ağrılar belirtileri olarak değerlendirilmemelidir.

Ayrıca bu türden rahatsızlıklar pek çok başka hastalıktan da kaynaklanabileceği için belirtiler yerine hastanede test yaptırmak sağlıklı bir sonuç verecektir. Hepatit B tedavisi için ise öncelikle Hepatit B aşısı etkilidir ancak bu aşının virüs bulaşmadan yapılması gerekmektedir.

Virüs bulaştıktan sonra ise detaylı tıbbi müdahaleler yapılacaktır. Hepatitten korunmak için dengeli ve düzenli beslenmek, korunmasız cinsel ilişkiden uzak durmak, başkasına ait olan diş fırçası, havlu gibi ürünleri kullanmak gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.