3 Ay Adet Olmamak Normal Mi?

0 4

Biz kadınlar, adet günlerimiz birkaç gün geciktiğinde bile bir problem olup olmadığını sorgularız. Bu süreç 3 ay gibi uzun bir süreç olursa, bu soruların sayısı daha da artar. Böyle bir durumda uzman bir doktor ile görüşmeniz doğru olacaktır.

3 aydır adet görmüyorum, diyorsanız, hamile olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

3 Ay Adet Olmaması Normal Durum Mu?

Onun dışında çeşitli hormonal problemler de adet düzensizliklerine ve adet kesilmelerine neden olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurarak, çözümün ne olduğunu araştırmalısınız.

Tıp dilinde amonere adı verilen adet görmeme, ergenlik döneminde sıkça görülen bir durumdur. Ancak bu süreç, 1 hafta, belki de 2 haftalık bir süreçtir. Ergenlik döneminde de 3 ay gibi bir süreç boyunca adet görmemek, bir şeylerin ters gittiğinin habercisidir.

Kadının 3-6 süre ile adet görmemesi, amenore olarak kabul edilmektedir. 3 aydan kısa süren adet görmeme durumları, adet düzensizliği olarak kabul edilmektedir. Bu duruma, adet gecikmesi adı da verilmektedir. 16 yaşından önce, yani ergenlik çağının başlarında, henüz 1-2 senedir adet gören genç kızlarda, adet görmeme gayet olağan bir durumdur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.